top of page

مصرف بالای سوخت خودروهای ایرانی فرصتی ناکام برای تحول در اقتصاد

Updated: Mar 26, 2023


براساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در سال گذشته، میانگین مصرف خودروهای داخلی ۸.۱ لیتر در هر صد کیلومتر بوده و این در حالیست که میانگین مصرف خودروها در اروپا کمتر از ۵ لیتر در هر صد کیلومتر است. بنابراین اضافه مصرف سوخت خودروهای داخلی نسبت به خودروهای اروپایی ۶۲٪ است.

به گفته وحید نوروزی، معاون اجرایی سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران روزانه ۱۱۱ میلیون لیتر بنزین در کشور‌ مصرف می‌شود، با در نظر گرفتن استانداردهای اروپایی خودروهای ایرانی روزانه به طور میانگین ۶۹ میلیون لیتر بنزین بیشتری مصرف می‌کنند.

قیمت هر لیتر بنزین جهانی معادل ۱.۳ دلار است، پس اگر بخواهیم به جای وارداتِ اضافه مصرفِ سوخت، این منبع درآمدی که معادل ۸۹.۵ میلیون دلار به صورت روزانه و ۳۲.۵ بیلیون دلار سالانه است را صرف ایجاد سرمایه‌گذاری مولد در اقتصاد کنیم، طبعا تاثیر شگرفی را در رشد اقتصادی و افزایش تولید ناخالص داخلی شاهد خواهیم بود، چرا که این هزینه واردات در سناریوی موجود، صرف تولید درآمد خواهد شد.

مطابق اطلاعات سالنامه آماری بیمه مرکزی ایران در سال ۱۳۹۹، حدود ۱۸.۵ میلیون خودروی سواری شخصی و عمومی در کشور در حال تردد هستند و مطابق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ۲ میلیون از این تعداد خودروها اسقاطی و فرسوده هستند، و این خودروها ۵.۶ لیتر بیش از خودروهای دیگر بنزین مصرف می‌کنند، یعنی ۶ بیلیون دلار سالانه هزینه مصرف سوخت اضافی!


سوفی سپهری53 views0 comments

Comentarios


bottom of page